Kajakarstwo sportowe i rekreacyjne. Historia o podział.
- Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
Kajakarstwo to rodzaj aktywności, która zarówno w formie profesjonalnej, jak i rekreacyjnej uprawiana jest już od wielu lat. Jako dyscyplina olimpijska zaistniało ono w Paryżu, w roku 1924, jednak pełniło ono wyłącznie rolę dyscypliny pokazowej. Kajakarstwo sportowe to pojęcie niezwykle rozległe. Zupełnie inne konkurencje wpisane są w program olimpijski, inne natomiast widnieją na liście najpopularniejszych i najchętniej uprawianych sportów kajakowych. Ponadto aktywności związane z kajakiem podzielić można także na kilkanaście różnych dystansów oraz rodzajów łodzi.
Początków obecnie znanych kajaków oraz kanadyjek dopatruje się w osadach Eskimosów oraz północnoamerykańskich Indian. Męskie czółno eskimoskie znane było bowiem pod nazwą ka–i–ak, a łódź stanowiła podstawowy środek transportu przede wszystkim dla Indian zamieszkujących obecne tereny Kanady. Liczne źródła dowodzą, że już setki lat temu w wielu regionach świata używano wąskich, podłużnych łodzi – zarówno do pracy, jak i rozrywki.
Kajakarstwo sportowe to nie jedna, a kilka różnych dyscyplin, różniących się między sobą poziomem trudności, jak i szczegółowymi zasadami czy miejscem ich uprawiania. Cztery najpopularniejsze dyscypliny, zaliczane do kajakarstwa sportowego to:
- kajakarstwo klasyczne, czyli tradycyjne wyścigi, odbywające się na kilkudziesięciu różnych dystansach,
- kajakarstwo górskie – wyścigi organizowane na specjalnie przygotowanych torach górskich,
- freestyle, czyli wykonywanie akrobacji – pojedynczych lub w sekwencjach – na punkty,
- kajak–polo, czyli gra w polo w wersji na kajakach.
Wśród dystansów pokonywanych w kajakarstwie klasycznym znajdują się zarówno krótkie, sprinterskie, jak i dłuższe, typowo wytrzymałościowe. Sportowcy zmagają się z takimi długościami tras jak 200, 500, 2000, 5000 czy 10000 metrów. Różne dyscypliny sportów kajakowych uprawiane są ponadto na zróżnicowanych typach łodzi – jednoosobowych, dwuosobowych, czteroosobowych oraz kanadyjkach. Jak widać, kajakarstwo sportowe to pojęcie bardzo rozległe i zróżnicowane. Bogactwo możliwości znaleźć można jednak również w kajakarstwie rekreacyjnym, które także, przed swoimi miłośnikami, otwiera całą gamę sposobów na dobrą zabawę.
Mimo iż kajakarstwo sportowe kryje w sobie kilkanaście różnych dyscyplin i kategorii, uprawianych nawet podczas olimpiady, to właśnie kajakarstwo rekreacyjne jest najpopularniejszym jego rodzajem. Kajakarstwo rekreacyjne, nazywane także turystycznym to doskonały sposób na połączenie aktywności ze zwiedzaniem i odpoczynkiem na świeżym powietrzu. Obecnie znaleźć można wiele niezwykle atrakcyjnych ofert rekreacyjnych spływów wzdłuż ciekawych tras, bogatych w szczególnie interesujące destynacje turystyczne.
Są to zarówno krótkie spływy ograniczające się do kilkunastu kilometrów, jak i znacznie dłuższe, nawet kilkudniowe wyprawy, które obejmują podziwianie mijanych miejsc z pozycji kajaka, jak również suchego lądu.
Jedną ze szczególnie atrakcyjnych lokalizacji, w której podziwiać można zarówno przepiękne okoliczności natury, jak i rozlokowane wzdłuż rzeki miasta i miasteczka jest Wkra.
Rzeka Wkra jest prawym dopływem Narwii, o długości 249 kilometrów i charakterze nizinnym. Jej niezwykle malownicze położenie sprawia, że stanowi ona doskonałą trasę dla rekreacyjnych spływów, przeznaczonych zarówno dla turystów bardziej doświadczonych, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kajakami. Na trasie znajdują się trzy rezerwaty przyrody – Gołuska Kępa, Dziektarzewo oraz Dolina Wkry – a także imponujące pozostałości po zejściu lodowca. Ponadto podczas spływu podziwiać można także takie miejscowości jak Borkowo, Goławice, Szczypiorno, Popielżyn czy Pomiechówek.
Rekreacyjne spływy kajakowe to świetny pomysł na rodzinne wakacje, jak i aktywny weekend ze znajomymi. Połączenie aktywności, wypoczynku i możliwości poznania nowych, wyjątkowych miejsc oraz podziwiania piękna przyrody, czyni turystyczne spływy kajakowe szczególnie atrakcyjnymi.