Przejdź do treści

Miejscowości i wioski na trasie spływu kajakowego Wkrą

  • Spływy Kajakowe Wkrą
    Spływy kajakowe na rzece Wkra tylko kilkadziesiąt minut drogi od Warszawy.
  • Grupowe i firmowe spływy kajakowe
    Organizujemy spływy Wkrą zarówno dla osób indywidualnych, grup zorganizowanych i firm.
  • Indywidualne spływy Wkrą
    Zapraszamy osoby indywidualne na organizowane przez nas spływy Wkrą.
  • Ciekawe trasy spływów do wyboru
    Kilka tras do wyboru różniących się poziomem trudności oraz czasem trwania.
  • Obserwuj dziką przyrodę nad Wkrą

Miejscowości i wioski na trasie spływu kajakowego

Nie ma drugiej, tak wyjątkowej, możliwości spędzania czasu wolnego, jak właśnie wzięcie udziału w spływie kajakowym. Jest to rozrywka, której można poddać się będąc samemu, ze znajomymi, a także z rodziną – każdy znajdzie dla siebie ciekawą trasę, która najbardziej będzie mu odpowiadać. Ogromną zaletą jest również to, że w zasadzie od ciebie zależy, czy potraktujesz spływ kajakowy jako formę intensywnej aktywności fizycznej, czy po prostu jako możliwość zrelaksowania się pośród pięknej przyrody, jaką oferuje Wkra i jej okolice. Proponowane przez nas trasy spływów kajakowych są niezwykle urokliwe – chcielibyśmy zatem przedstawić miejscowości, które mijamy wybierając się w kajaki po naszych trasach.

Joniec i Popielżyn

Joniec to miejscowość, która rozpoczyna naszą długą trasę spływu kajakowego na rzece Wkrze. Leży w powiecie płońskim na Mazowszu w gminie Joniec. Warto mieć świadomość, że wieś ta została założona przez samego króla Jana III Sobieskiego i to on wraz ze swoją rodziną pobierał prowizje z tych ziem. W tej miejscowości zdecydowanie warto zobaczyć przepiękny kościół, który został zbudowany w XVIII wieku. Charakterystycznym punktem Jońca jest stalowy most. Popielżyn jest następną miejscowością spływu kajakowego, znajdującą się niecałe dwa kilometry od Jońca. W tej miejscowości można zobaczyć linię kolejową Nasielsk-Płońsk a także należący do niej most na rzece Wkrze. Ponadto w tej miejscowości można podziwiać przepiękny dworek z ogrodem, który został wpisany na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa a także dwie piękne kapliczki przedstawiające Matkę Boską.

Joniec - wioska na trasie spływy kajakowego rzeką Wkra
Borkowo
Borkowo - Wioska na trasie spływu kajakowego Wkrą

Borkowo to miejscowość, w której zaczyna się nasza krótsza trasa spływu kajakowego. Miejscowość charakteryzuje się naprawdę zjawiskową przyrodą. Można tam znaleźć również wiele gatunków wyjątkowego ptactwa, takiego jak czaple siwe, łabędzie, bociany czy kaczki. W Borkowie znajduje się również plaża, na której można wypocząć. Potem płynie się przez Błędowo, w którym oprócz rzeki Wkry, którą odbywać się będzie spływ kajakowy, znajduje się również Jezioro Pomocnia. Zarówno wokół jeziora, jak i rzeki, rosną drzewa oraz roślinność szuwarowa.

Śniadówko, Szczypiorno i Kosewko

Następną w kolejności miejscowością, przez którą przepływa się podczas spływu kajakowego jest Śniadówko. W tej miejscowości znajduje się most drogowy, który został zaprojektowany przez Stefana Grota-Roweckiego. Po Śniadówku występuje Szczypiorno, czyli miejsce naszej bazy, a zarazem koniec niektórych tras. W Szczypiornie można uświadczyć nie tylko plażę, ale również liczne wodne oczka i stawy gdzie występują bobry. Warto podkreślić, że zarówno fauna jak i flora tego miejsca jest bardzo bogata.


Kolejne bardzo ciekawe miejsce to Kosewko. Znajduje się tam bardzo charakterystyczny most, a także pozostałości po drewnianym młynie. Za mostem trzeba uważać na liczne przełomy wodne, duże głazy i drewniane pale wystajace z wody. W miejscowości znajduje się również plaża, na której można odpocząć. Jest to idealne miejsce zarówno dla samotnych podróżników, jak i dla rodzin z dziećmi. Szczególnie, że w Kosewku znajduje się niedawno powstały i atrakcyjny dla najmłodszych plac zabaw.

Szczypiorno - Nasza baza i jedna z wiosek na trasie spływu kajakowego rzeką Wkra
Pomiechówek

Pomiechówek to ostatnia miejscowość na trasie długiej. W Pomiechówku znajduje się plaża, plac zabaw oraz park linowy dla dzieci, a także ścieżka dydaktyczna, z której od niedawna słynie ta miejscowość. Z ciekawostek warto dodać również, że historia tej miejscowości sięga aż 50-150 r p. n. e., kiedy to przechodził tędy szlak bursztynowy. Więcej o Pomiechówku będzie można dowiedzieć się w kolejnym wpisie na naszym blogu na Wkrze.